LOGITEX, s.r.o. je výhradný dovozca pozorovacích ďalekohľadov, hvezdárskych teleskopov, mikroskopov a lúp značky Bresser, Explore Scientific, Meade Instruments a Coronado pre Slovensko.

279Test ďalekohľady Bresser Montana

Univerzálny binokulárny ďalekohľad Bresser Montana 8,5x45 testovali nemeckí poľovníci. Prečítajte si ako si tento skvelý poľovnícky ďalekohľad v teste viedol.

 

 

 

Jagd Deutsche Zeitung, poľovnícky časopis

 

 

Špičkový poľovnícky ďalekohľad BRESSER Montana 8,5x45

 

Ľahký, presný, kompaktný

 

Autor článku:  Norbert Klups

Preklad:  Roman Luhový (uverejnené on-line s písomným súhlasom autora)

Publikované v poľovníckom mesačníku Deutsche Jagd Zeitung, december 2011

 

Test ďalekohľad Bresser Montana 8,5x45 Jagd Deutsche Zeitung poľovnícky časopisTest ďalekohľad Bresser Montana 8,5x45

 

Šikovný na sledovanie zveri a dostatočne svetelný na jej identifikáciu aj za šera alebo v zhoršených svetelných podmienkach – to sú vlastnosti univerzálne binokulárov určených pre lovcov a poľovníkov – a presne také vlastnosti sľubuje pri tomto modeli aj výrobca, firma Bresser Optik.

 

 

Bresser nie je na trhu poľovníckej optiky najznámejšou značkou, a to aj napriek tomu, že táto nemecká firma funguje už od roku 1957. V roku 1999, majiteľ, pán Rolf Bresser, predal svoj podiel americkej spoločnosti Meade Instruments Corp., ktorá na trhu s optickými prístrojmi funguje tiež už dobrých 40 rokov a svoje dobré meno si celosvetovo získala najmä v segmente kvalitnej hvezdárskej optiky. V roku 2003 prešiel produktový rad ďalekohľadov značky Bresser celkovou inováciou.

Modelová rada Montana sa začala vyrábať v snahe presadiť sa aj v segmente špičkovej poľovníckej optiky. Testovaný model je vybavený ED sklami (pozn.preklad.Extra-low Dispersion - sklo s extra nízkym rozptylom svetla) čo sa odráža aj na jeho pomerne vysokej cene (na nemeckom trhu 979 Eur), ktorá ho radí do vyššej strednej triedy. Za takéto peniaze si už je možné nárokovať kvalitu.

Moderný dizajn

Binokulár Montana 8,5x45 je kompaktný, disponuje vodotesným a ľahkým telom vyrobeným z horčíka, skutočným vnútorným centrálnym zaostrovaním a modernými výsuvnými a polohovateľnými očnicami. Šedé pogumovanie chráni telo ďalekohľadu a zabraňuje nežiadúcim rušivým zvukom pri kontakte s inými predmetmi.

Vďaka dobrému tesneniu a vnútornému zaostrovaniu sa do ďalekohľadu nedostane žiadna voda, vnútorné zahmlievanie ako výsledok prudkých teplotných zmien mu tiež nerobí žiadny problém. Hmotnosť ďalekohľadu len 750g robí z neho príjemného spoločníka. Očnice sú vysúvacie a polohovateľné, takže umožňujú aj pozorovateľom pozorovať celé zorné pole aj so založenými okuliarmi. Zorné pole viditeľnosti 119m na 1000m je síce slušné, no nie hodné špičkového prístroja. Najkratšia vzdialenosť, na ktorú je možné zaostriť je 3m.

 Ďalekohľad Bresser Montana 8,5x45 test          Ďalekohľad Bresser Montana 8,5x45 test okulár

Transmitancia

Aby sme sa dopracovali k presným hodnotám transmitancie (pozn.preklad.prenos svetla optickou sústavou), premerali sme ďalekohľad v laboratóriu. Nameraná hodnota transmitancie dosahovala úroveň 89% (za denného svetla), v noci  sa táto hodnota znížila o 4%. Pre porovnanie, transmitancia najlepších ďalekohľadov sa pohybuje tesne nad hranicou 90%. Za denného svetla tento binokulár dosahuje veľmi dobrú transmitanciu. Zároveň miera nežiadúcich vnútorných odleskov bola uspokojivo nízka. Pokiaľ ide o rozlíšenie a kontrast obrazu, tento model nedosahuje úrovne top triedy binokulárov, no pri cene pod 1000 euro sa niečo také ani nedá očakávať.

Celkovo sa podarilo firme Bresser Optik ponúknuť vyvážený optický prístroj podávajúci jasný a čistý obraz s dobrou ostrosťou až po okraje zorného poľa.

Praktické skúsenosti v teréne

Bresser Montana 8,5x45 bol testovaný autorom článku pri bežnej poľovačke aj z vyvýšeného posedu, kde sa tento ďalekohľad veľmi dobre osvedčil až do neskorého súmraku. Aj v zhoršujúcich sa sveteľných podmienkach dokázal podať jasný obraz. Ďalekohľady s parametrom 8x56mm síce dosahujú vyššiu svetelnosť, no táto je vykúpená veľkosťou a hmotnosťou prístroja.

Ako veľmi praktická sa ukázala aj kožená brašna dodávaná spolu s ďalekohľadom, ktorá disponuje magnetickým uzáverom a slučkou na opasok. Často krát totiž počas stopovania zveri ďalekohľad hompáľajúci sa na hrudi užívateľa jednoducho vyrušuje. Zorné pole viditeľnosti (FOV) by síce mohlo byť aj väčšie, no umožňuje dobrý výhľad. Mäkké pogumovanie tela ďalekohľadu plní ochrannú funkciu, no hlavne absorbuje nežiadúce zvuky pri náhodnom dotyku s inými predmetmi.

Farebná vernosť obrazu je dobrá, no nie až taká „chrumkavá“ ako pri ďalekohľadoch Zeiss alebo Svarowski, ktoré v teste slúžili ako referenčné vzorky.

Zhrnutie

Čistá a jasná optika v pevnom tele za dobrú cenu – takto by sa dal niekoľkými slovami vystihnúť testovaný model Bresser Montana.

S jeho optickými vlastnosťami a rozmermi je Montana skutočne univerzálny ďalekohľad určený pre poľovníkov. Veľmi dobre sa uplatní na posedoch aj poľovníckych expedíciách.

 

Plusy:

+ vysúvacie polohovateľné očnice

+ vodotesnosť

+ pogumované telo (ochrana a pohlcovanie nežiadúcich zvukov)

+ kompaktné rozmery

+ dobra transmitancia (prenos svetla)

 

Mínusy:

- zorné pole by mohlo byť väčšie 

 

Ďalšie technické údaje a vlastnosti tohto produktu vrátane jeho ceny nájdete na tomto odkaze.

 Binokulárny ďalekohľad Bresser Montana 8,5x45

© 2014 LOGITEX, s.r.o. Všetky práva vyhradené. | Ochrana osobných údajov | Právne informácie | Stránky generované publikačným systémom ac.web .