LOGITEX, s.r.o. je výhradný dovozca pozorovacích ďalekohľadov, hvezdárskych teleskopov, mikroskopov a lúp značky Bresser, Explore Scientific, Meade Instruments a Coronado pre Slovensko.

151Typy hvezdárskych ďalekohľadov

typy hvezdárskych ďalekohľadov

Autor:  J.Kelly Beatty / Preklad:  Roman Luhový

Preklad publikovaný s písomným súhlasom magazínu Sky & Telescope.

Pôvodný text v anglickom jazyku nájdete na tomto odkaze.

 

 

 
S dobrou radou sa vám môže podariť vybrať si teleskop na celý život. Kliknite na obrázok pre 7 dôležitých tipov pri kúpe teleskopu.
S&T: Craig Michael Utter

 

 

Toto je jednoduchý návod ako sa vyznať medzi stovkami dnes dostupných astronomických teleskopov. Vyzbrojení týmito základmi, budete mať jasnú predstavu čo hľadať (aj čomu sa vyhnúť) pri prečesávaní dnešného trhu s teleskopmi. Ak budú ďalšie otázky alebo budete potrebovať viac podrobností, preštudujte si ďalšie články z našich sprievodcov.

 

Veľa (pravdepodobne väčšina) dobrých astro teleskopov pre začínajúcich astro amatérov stojí okolo 400 USD (približne 250-350 EUR, pozn.preklad.) a viac, ale niekedy je možné natrafiť aj na vynikajúce kúsky pod 250 USD (približne pod 200 EUR, pozn.preklad.). Pre konkrétne odporúčania si môžete prečítať naše hodnotenie Lost-cost starter scopes. Odporúčame Vám však prečítať si najskôr tento článok, aby ste pozorumeli terminológii.

Astro teleskop, o ktorý by ste sa mali zaujímať by sa mal vyznačovať týmito základnými charakteristikami: vysoká kvalita optiky a stabilná montáž s hladkým chodom. A ako sa presvedčíte ďalej, pri zachovaní ostatných podmienok, s veľkými teleskopmi uvidíte viac a sú jednoduchšie ovládateľné ako tie malé. Na druhej strane samozrejme nepodceňujte mobilitu a komfort, pretože najlepší teleskop je ten, ktorý budete naozaj aj často používať.

 

 

Apertúra-objektív

Najpodstatnejšou charakteristikou teleskopu je jeho apertúra– veľkosť (priemer) svetlo zachytávajúcej šošovky alebo zrkadla, ktorá sa najčastejšie nazýva aj objektív. Tento technický údaj nájdete najčastejšie niekde v okolí zaostrovania, na prednej strane tubusu alebo na prepravnom obale. Veľkosť apertúry sa najčastejšie uvádza v milimetroch alebo menej často v palcoch (1“ = 1 inch = 1 palec = 25.4mm). Nepísané pravidlo hovorí, že Váš teleskop by mal disponovať priemerom objektívu aspoň 2.8“ (=70mm), čím viac, tým lepšie.

 
Dobsony Vám poskytnú za relatívne málo peňazí veľké apertúry.
S&T:T: Craig Michael Utter

 

Väčšie apertúry Vám umožnia vidieť menej svetelné objekty a viac obrazových detailov ako malé teleskopy. Na druhej strane, aj kvalitný malý teleskop Vám ešte stále môže ukázať mnoho – najmä ak pozorujete zo stanovišťa ďaleko od mestského osvetlenia. Tak napríklad, pri pozorovaní z dostatočne tmavého stanovišťa aj s teleskopom o priemere objektívu len 80mm (3.1“) uvidíte tucet galaxií mimo našej Mliečnej cesty. Ale na to, aby ste videli tie isté galaxie aj z typického predmestského dvora svojho domu, potrebovali by ste pravdepodobne teleskop s apertúrou 6“-8“. Avšak bez ohľadu na to ako veľmi je osvetlená obloha, ktorú pozorujete, pozorovanie vesmírnych objektov cez väčšie apertúry je oveľa pôsobivejšie ako cez tie malé.

 

Vyhýbajte sa teleskopom, ktoré sú ospevované len na základe zväčšenia, ktoré môžu dosiahnúť, najmä tým, pri ktorých figurujú nepravdepodobne vysoké až 600-násobné zväčšenia (600x). Pri väčšine teleskopov platí, že ich skutočne využiteľné zväčšenie je 2-násobok priemeru ich objektívu v milimetroch (alebo 50x priemeru ich objektívu v palcoch). Takže na dosiahnutie skutočne využiteľného zväčšenia 600x by ste potrebovali teleskop s apertúrou 12“ (=305mm). A aj s takýmto veľkým teleskopom by ste si museli počkať na noc s perfektnými podpomienkami na pozorovanie, aby ste si také vysoké zväčšenie naozaj užili.

 

Typy teleskopov

 
Tri základné optické konštrukcie teleskopov sledujú rovnaký cieľ: robiť vzdialené objekty väčšími a jasnejšími ako ich vidí vaše oko. Po kliknutí na nasledovné odkazy uvidíte animácie akými cestami prechádza svetlo cez refraktor, reflektor a katadioptrický teleskop.
S&T: Gregg Dinderman;
animations: Brett Pawson

 

Najčastejšie sa stretnete s týmito 3 základnými optickými konštrukciami:

 

Refraktor – šošovkový teleskop, šošovka je umiestnená v prednej časti tubusu, do ktorej vchádza svetlo. Ide o najznámejší typ teleskopu. Zatiaľ čo je nenáročný na údržbu, jeho cena prudko rastie so zväčšovaním priemeru objektívu šošovky.

Reflektor – zrkadlový teleskop, zrkadlo je umiestnené na konci tubusu. Tento typ teleskopov patrí zvyčajne medzi tie najlacnejšie, avšak vyžaduje pravidelnú údržbu (kolimácia optickej osi), najmä ak sa s teleskopom veľa cestuje alebo zaobchádza veľmi nešetrne.

Katadioptrický – zrkadlovo-šošovkový teleskop, ktorý kombinuje prednosti zrkadiel a šošoviek, ponúka kompaktné zatvorené tubusy a relatívne nízku hmotnosť. Dva najrozšírenejšie optické systémy sa nazývajú Schmidt-Cassegrain a Maksutov-Cassegrain.

 

Ohnisková vzdialenosť objektívu (F alebo FL) je klúčom k určeniu výsledného zväčšenia teleskopu, ktoré dosiahneme ako matematický podiel ohniskovej vzdialenosti objektívu v mm a ohniskovej vzdialenosti použitého okuláru v mm, ktorú nájdete vyznačenú na tele okuláru. Napríklad, ak má teleskop ohniskovú vzdialenosť 500mm a používate okulár s ohn.vzdialenosťou 25mm, výsledné zväčšenie je 500/25=20, teda 20-násobné zväčšenie (20x). Väčšina teleskopov sa dodáva s 1 až 2 okulármi, takže výsledné zväčšenie budete môcť zmeniť výmenou okulára s iným ohniskom.

 

 

Montáže teleskopov

Váš teleskop bude potrebovať stabilitu. Veľa teleskopov je dodávaných s riadnym statívom a montážou, avšak niektoré malé teleskopy sú často vybavené len statívovým adaptérom, ktorý umožní ich prichytenie na klasický fotostatív pomocou jedinej skrutky. (Varovanie: Statív, ktorý dobre poslúži na fotografovanie vašej rodiny nemusí vyhovovať požiadavkam stability pri astronomickom pozorovaní.) Montáže vyvíjané špeciálne pre teleskopy sa neprichytávajú na tubus jednou skrutkou, ale využívajú robustnejšie obruče alebo platne.

 

 
Ľahko nastaviteľný hľadáčik, cez ktorý sa komfortne pozerá pri tubuse vytočenom smerom hore – Ostrý obraz od okraja po okraj aj po zmene okulárov – Okulár v komfortnej pozorovacej výške aj keď sedíte – Jemné a precízne zaostrovanie (dôležité najmä pri pozorovaní pri veľkých zväčšeniach) – Montáž má hladký chod v oboch osách s jednoduchým ovládaním – Po jemnom zatrasení sa teleskop prestane chvieť relatívne rýchlo (treba odskúšať pri pozorovaní pri veľkých zväčšeniach, teda s okulármi s malým ohniskom) – Teleskop aj statív sa dajú ľahko zostaviť a prenášať.
S&T: Craig Michael Utter

 

Na niektorých montážach môžete pohybovať tubusom teleskopu hore/dolu, doľava/doprava ako pri klasických fotostatívoch. Takéto montáže sa nazývajú azimutálne (alt-az). Mnoho zrkadlových teleskopov sa dodáva na jednoduchej a elegantnej drevenej platforme známej ako Dobson, čo je vlastne tiež obdoba azimutálnej montáže. Náročnejšia montáž, ktorá umožňuje pri sledovaní hviezd pohybovať tubusom len v jednej osi sa nazýva rovníková alebo ekvatoriálna. Tieto zvyknú byť väčšie a ťažšie ako azimutálne a na ich správne využitie ich musíte vedieť nastaviť na hviezdu Polárku.

 

Niektoré teleskopy sú vybavené motorčekmi, ktoré zabezpečujú pohyb teleskopu a sledovanie pozorovaných objektov jednoduchým stlačením tlačidla. Sofistikovanejšie prístroje tohto typu, označované aj ako „GoTo“ teleskopy majú malý počítač s rozsiahlou databázou objektov zabudovaný v ručnom ovládači. Po zadaní dátumu, času, a zemepisných údajov o polohe stanovišťa, teleskop sám vyhľadá zvolený objekt a udržiava ho v zornom poli okuláru. Niektoré „GoTo“ teleskopy disponujú sprievodcom, ktorý Vás prevedie tými najzaujímavejšími zákutiami nočnej oblohy vrátane doplňujúcich údajov o sledovaných objektoch.

„GoTo“ teleskopy však nie sú pre všetkých – inicializačná procedúra môže byť zmätočná, najmä keď neviete ako nájsť najjasnejšie objekty na oblohe, ktoré sú potrebné na správne nastavenie teleskopu. Lacnejšie „GoTo“ teleskopy sú vybavené menšími apertúrami ako rovnako drahé začiatočnícke teleskopy bez elektroniky.

 

Pamätajte...

Teleskop vám môže pomôcť otvoriť oči pre krásy Vesmíru. S malou dávkou starostlivosti pri výbere toho správneho budete pripravený na celoživotné putovanie nočnou oblohou!

 

Súvisiace články

    © 2014 LOGITEX, s.r.o. Všetky práva vyhradené. | Ochrana osobných údajov | Právne informácie | Stránky generované publikačným systémom ac.web .