LOGITEX, s.r.o. je výhradný dovozca pozorovacích ďalekohľadov, hvezdárskych teleskopov, mikroskopov a lúp značky Bresser, Explore Scientific, Meade Instruments a Coronado pre Slovensko.

188Cestovné teleskopy

Cestovné teleskopy


Autor:  Ed Ting / Preklad:  Roman Luhový

Preklad publikovaný s písomným súhlasom magazínu Sky & Telescope.

Pôvodný text v anglickom jazyku nájdete na tomto odkaze.


Prenosnosť, odolnosť, a jednoduchosť používania sú kľúčovými faktormi pri výbere cestovného teleskopu. Niektorí výrobcovia vyrábajú teleskopy špeciálne určené pre cestovanie.

Svoj prvý teleskop som dostal asi pred 25 rokmi. Po vyše ročnej práci v zariadení rýchleho občerstvenia som si naškrábal dosť na to aby som si mohol kúpiť teleskop svojich snov. Ale práve keď mi ho mali doručiť, moja rodina sa rozhodla stráviť dovolenku na opačnom konci štátu a nechať práve vtedy teleskop doma bola jedna z najťažších vecí v mojom živote.

Ak sa nemôžete dočkať pohľadu na nočnú oblohu, byť bez svojho teleskopu je tvrdá skúsenosť. Ale nemusí to tak byť. Či ste na potulkách za zatmením, na dovolenke pod tmavou oblohou alebo na jednu či dve noci na služobnej ceste, mať so sebou teleskop je výborný nápad ako si spríjemniť chvíle strávené mimo domova. Naviac, výrobcovia sa už dnes prispôsobili a vyrábajú prenosné teleskopy pre hvezdárov na cestách.

Jasná požiadavka na takýto „cestovný“ teleskop je malá veľkosť, ktorá by umožňovala jeho prenosnosť. Vo väčšine prípadov to však znamená obmezenie veľkosti apertúry (priemer veľkosti šošovky alebo zrkadla, ktoré zachytávajú alebo odrážajú svetlo) na 3-4 palce. Aj keď sa to nezdá, ale so zväčšujúcou sa apertúrou (a montážou, ktorá ju musí niesť) sa teleskop stáva veľmi rýchlo rozmerným.

Ak váš teleskop spĺňa vyššie uvedený popis, máte to v suchu. Ak nie, pouvažujte nad kúpou druhého menšieho teleskopu na cesty. Našťastie je dnes dostupných veľa vhodných modelov. Aký by ste si mali kúpiť? Neexistuje žiadny perfektný dizajn, takže zvážte svoje priority a kúpne podľa toho. Dotknem sa tu niektorých kľúčových faktorov, ale najlepšie vám poslúži všeobecný návod v článku „Ako si vybrať svoj prvý teleskop“.


Menej môže byť viac

Pri danej apertúre sú reflektory (ktoré zachytávajú svetlo pomocou zrkadla umiestneného v spodnej časti tubusu) väčšinou tým najlacnejším riešením z 3 typov možných optických dizajnov. Avšak, patria k najrozmernejším a vyžadujú pravidelnú kolimáciu zrkadiel – najmä ak sa príliš často prepravujú. Na druhej strane, refraktory (ktoré disponujú šošovkou v prednej časti tubusu) sú pevnejšie a ich optika je prakticky bezúdržbová, no ich cena so zväčšujúcou sa apertúrou veľmi rýchlo stúpa. Zložené alebo katadioptrické teleskopy, ktoré využívajú kombináciu zrkadla a šošovky, ponúkajú kompaktné tubusy a relatívne malú hmotnosť; najpopulárnejšie dva typy takýchto konštrukcií sú známe pod názvom Schmidt-Cassegrain a Maksutov-Cassegrain.

Malý zrkadlový teleskop

Každý teleskop musí mať robustnú a hladko pracujúcu oporu. Veľa teleskopov sa dodáva s montážou, ale iné, najmä menšie sa predávajú len ako optické tubusy (OTA – Optical Tube Assembly, pozn.prekl.). Ak si taký zaobstaráte, budete si musieť zohnať montáž vlastnými silami. Našťastie malé teleskopy sa zvyčajne dodávajú s nadstavcom, ktorý umožňuje pripojenie tubusu na štandardný fotostatív jednou skrutkou.

Ale dajte si pozor: statív, ktorý je dobrý na fotografovanie môže byť nestabilný pre astronomické účely. Pre tieto účely zhruba platí, že takýto fotostatív dobre udrží tubus teleskopu o hmotnosti rovnej hmotnosti statívu. Ešte lepšie, ak statív váži viac ako tubus – ja som dokonca vyskúšal aj hmotnostný pomer 2:1 alebo viac. A zatiaľčo klasický fotostatív bude pomerne dobre fungovať s malými tubusmi, ak raz apertúra prekročí 3 palce (=76mm), budete potrebovať špeciálnu montáž, ktorá zabezpečí stabilitu. Tu je ďalšia úvaha: väčšie zväčšenia, ktoré dovoľujú katadioptrické teleskopy vyžadujú na oplátku pevnejšie a robustnejšie montáže – čo môže negovať výhody malých rozmerov ich kompaktných tubusov.


Malý šošovkový teleskop na statíve

Montáže pre teleskopy väčšinou obetujú prichytenie tubusu jednoduchým skrutkovaním v prospech väčších a robustnejších obručí alebo tzv.dovetail platní. Na niektorých montážach sa tubusom dá pohybovať vertikálne aj horizontálne ako na fotostatíve, takéto montáže sa nazývajú azimutálne. Zložitejšie montáže, ktoré umožňujú sledovať hviezdy jednoduchým pohybom len v jednej osi sa nazývajú rovníkové alebo ekvatoriálne. Tento typ montáží však býva väčší, ťažší a komplikovanejší čo ich môže diskvalifikovať z užšieho výberu prenosných/cestovných teleskopov.

Nakoniec, nezabúdajte ani na miesto pre príslušenstvo: okuláre, extra batérie, potrebné náradie, atlas hviezd a vesmírneho sprievodcu, notebook, písacie potreby a tlmené červené svetlo aby ste si nepokazili nočné videnie. Mnohí výrobcovia ponúkajú prepravné obaly či kufríky, ktoré počítajú s miestom pre príslušenstvo. Keď sa budete prehŕňať všetkými týmito možnosťami, pamätajte si, že malý teleskop, ktorý budete často používať vám ukáže viac ako veľký teleskop, ktorý bude zapadať prachom v garáži dovtedy, kým nenadíde ten správny čas. Toto platí najmä pre cestovné teleskopy. Je totižto väčšia pravdepodobnosť, že budete častejšie používať menší a ľahší teleskop. A čím menšie starosti s prípravami na pozorovanie, tým lepšie. Najlepší zo všetkých je taký teleskop, ktorý sa dá zbaliť do jedného obalu a zobrať do jednej ruky.


Ostatné možnosti

Binokulárne ďalekohľady si dlho držali výsostné miesto v astronómii, veľa pozorovateľov ho držala vo svojej štandardnej výbave. Najlepšie parametre binokulárov na pozorovanie nočnej oblohy sú 7x50-ky a 10x50-ky. Vysoká kvalita optiky je dôležitejšia ako pri dennom pozorovaní. Avšak, temer každý binokulár môže byť dobrým hvezdárskym nástrojom. Aký veľký teleskop si kúpite bude závisieť od vášho rozpočtu a potreby prenosnosti.

Nemáte dosť voľného miesta na teleskop akejkoľvek veľkosti? V takom prípade môžu byť binokulárne ďalekohľady veľmi dobrým astronomickým nástrojom. Na pozorovanie nočnej oblohy vyberajte ďalekohľad s priemerom objektívov aspoň 30mm, ešte lepšie 50mm. Ako viete aký máte ďalekohľad? V blízkosti okulárov nájdete dve čísla oddelené znakom „x“, prvé číslo znamená zväčšenie, druhé veľkosť objektívov v mm. Ja považujem za všeobecne najlepší parameter pre nočné pozorovanie 8x50, ale aj najskromnejšie 7x35-ky vám môžu odhaliť trofeje nočnej oblohy akými sú galaxia Androméda, hmlovina Orionu, hviezdokopa Plejády – častokrát aj z hotelového okna.

Na druhej strane, ak sa chystáte zdržať na nejakom mieste dlhší čas, zabudnite na balenie teleskopu, radšej si ho nechajte poslať! Väčšina hotelov za vás na recepcii balík prevezme a uschová. Pokiaľ sa chystáte do odľahlehších končín, nechajte si teleskop poslať do najbližšej úschovne (ako napríklad depo kurierskej spoločnosti UPS), ktorá za malý poplatok prijme a uschová váš balík. Takýmto spôsobom prepravíte aj veľký teleskop, ktorý by vám inak nevzali napríklad do lietadla alebo si ušetríte nervy s naťahovaním sa s veľkým kartónom (vybaľovaním a vysvetľovaním funkcií rôznych častí teleskopu bezpečnostnej službe na letisku). Vždy si preto ponechajte prepravnú kartonáž, zíde sa vám keď budete potrebovať teleskop prepravovať.


Či na súši alebo vo vzduchu

Pri balení si ďalekohľadu na výlet sa uistite , že je dobre chránený pred špinou a poškodením. Mnohí výrobcovia ponúkajú vlastné penou vypchaté cestovné púzdra pre svoje výrobky. Nezabudnite na svoje hviezdne grafy a ďalšie príslušenstvo!

Ak už teleskop máte, jedno aký veľký, v každom prípade uvažujte nad tým, že ak budete cestovať do oblastí s dobrými podmienkami na pozorovanie nočnej oblohy alebo pôjdete kempovať, že si teleskop zoberiete so sebou. Ja sa držím pravidla, pokiaľ sa vám teleskop vojde do kufra auta, vezmite ho so sebou! Ak pocestujete autom, bude vás zvádzať vziať teleskop až nakoniec, keď už budete mať všetko ostatné pobalené. Namiesto toho vložte do kufra teleskop ako prvý aj s ochrannými vypchávkami a prepravným obalom a okolo obložte ostatnou batožinou. To vám po dosiahnutí destinácie umožní vybrať potrebnú batožinu ako prvú a ušetrí vám námahu po celodennom šoférovaní.

Ak poletíte lietadlom, dopredu si zistite hmotnostné a rozmerové limity svojej batožiny. Ja som ich nikdy veľmi nerešpektoval, ale tie dni sú už dávno preč. Ak máte veľkú batožinu, nebudete si ju môcť vziať so sebou na palubu lietadla a budete ju musieť odovzdať na úschovu do nákladných priestorov – a to si určite dvakrát rozmyslíte, či do týchto priestorov zveríte ľahko poškoditeľnú vec akou je teleskop.

A ešte pokiaľ ide o hmotnostné limity, berte ich vážne. Ja som si raz priplácal za batožinu pretože presahovala 25kg limit. Keby som ju rozdelil na dve, nemusel by som doplácať. Aké z toho plynie ponaučenie? Zavolajte si najskôr do leteckej spoločnosti a zistite aké opatrenia sa uplatňujú na prevoz takejto batožiny.

A nakoniec, ak si beriete teleskop mimo svoju krajinu, uistite sa, že ho zaregistrujete na colnom úrade alebo si aspoň zoberiete so sebou doklad, preukazujúci jeho kúpu vo vašej krajine. Nechcete predsa platiť dovozné clo za teleskop, ktorý ste si nekúpili na dovolenke mimo svojej krajiny!


Malé ďalekohľady prinášajú veľký obraz

Hneď po otázke „Aký teleskop si mám kúpiť?“ počúvam najčastejšie „A čo s ním uvidím?“. Z vašej záhrady alebo príjazdovej cesty vám mnoho malých teleskopov o apertúre od 70-114mm (=2.7-4.5 palca) ponúkne výhľad, ktorý vás „zamestná“ na pomerne dlhý čas. Aby som bol presnejší, všetky vám umožnia vidieť:

 • Stovky kráterov na Mesiaci
 • Prstence Saturnu (a možno aj niektoré z jeho mesiacov)
 • Jupiterov hlavný oblačný pás a jeho 4 veľké mesiace
 • Mars ako malý červený disk (keď je blízko Zeme)
 • Venušu prechádzajúcu svojimi fázami (podobne ako náš Mesiac)
 • Slnečné škvrny – len s použitím bezpečných slnečných filtrov
 • Farebné dvoj a trojhviezdy
 • Veľa premenných hviezd
 • Hmloviny Orionu a Lagúny, galaxiu Androméda
 • Tucty ostatných galaxií, hmlovín a hviezdokôp

Niektoré teleskopy prinášajú ostrejší obraz ako iné, samozrejme za vyššie náklady, no napokon skoro všetky vám urobia službu. A ak pozorujete zo dvora svojho domu a neplánujete teleskop veľmi premiestňovať, pouvažujte nad kúpou väčšieho teleskopu s robustnejšou montážou. Refraktory a katadioptrické teleskopy vám pri využití finančne nenáročnej prevratnej šošovky umožnia aj nádherné denné pozorovanie terestriálnych (pozemných) cieľov. Vtáčkári (ornitológovia), zbystrite!

Pamätajte: neexistuje „perfektný“ teleskop, takže prestaňte po ňom pátrať. Radšej zhodnoťte svoje potreby a rozpočet a konajte podľa toho, začnite baliť.

Súvisiace články

  © 2014 LOGITEX, s.r.o. Všetky práva vyhradené. | Ochrana osobných údajov | Právne informácie | Stránky generované publikačným systémom ac.web .