LOGITEX, s.r.o. je výhradný dovozca pozorovacích ďalekohľadov, hvezdárskych teleskopov, mikroskopov a lúp značky Bresser, Explore Scientific, Meade Instruments a Coronado pre Slovensko.

0316205 - Teleskop Coronado PST 40/400/OTA Double-Stack

Vytlačiť Poslať e-mailom
Teleskop Coronado PST 40/400/OTA Double-Stack

Svetoznáma americká firma Coronado sa špecializuje na výrobu veľmi kvalitných slnečných filtrov a ďalekohľadov na pozorovanie Slnka. Ešte pred pár rokmi bolo takmer nemožné, že Hydrogen-alfa teleskop, akým je aj PST, by bol dostupný pre amatérov a príležitostných pozorovateľov za prijateľnú cenu. Avšak dnes už bežne dostupné PST prináša svojim majiteľom obraz všetkých aktívnych javov v slnečnej chromosfére (prominencie, protuberancie, škvrny). PST reprezentuje najlepší kompromis medzi cenou a výkonom a ponúka úžasný pohľad na živé, aktívne a meniace sa Slnko. Preto niet divu, že sa stalo najpopulárnejším ďalekohľadom na pozorovanie Slnka na svete. Naviac model Coronado PST Double-Stack, vybavený doplnkovým filtrom, už druhýkrát získal ocenenie prestížneho časopisu Sky & Telescope  Hot Product 2011 (prvýkrát toto ocenenie získal ešte v roku 2004, kedy bol uvedený na trh). Dôvodom vysokého ocenenia bola hlavne kvalita obrazu, ktorú dosahujú len prístroje so signifikantne vyššou cenou.

Na rozdiel od binokulárnych ďalekohľadov určených na pozorovanie Slnka (biele svetlo), ktorými je možné pozorovať len slnečné škvrny, PST (Personal Solar Telescope) je ďalekohľad na pozorovanie Slnka v spektrálnej oblasti H-alfa na vlnovej dĺžke 656,28 nm (pozorované ako červené). To znamená, že okrem slnečných škvŕn sa dajú pozorovať aj všetky javy v chromosfére Slnka (prominencie, protuberancie, atď.). Teleskop neumožňuje pozorovanie nočnej oblohy, nakoľko špeciálne slnečné filtre sú neoddeliteľnou súčasťou prístroja.

Coronado kladie bezpečnosť pozorovateľa na prvé miesto, a tak garantuje, že škodlivé slnečné žiarenie ako UV alebo IR sú eliminované ešte predtým ako dosiahnú okulár. PST Double-Stack disponuje na rozdiel od "obyčajných" PST úzkopásmovým filtrom, ktorý ešte viac redukuje šírku priepustného pásma pod 0.5 Angstrom, výsledkom čoho je citeľné zvýšenie detailu obrazu povrchu Slnka a značne vyšší kontrast prominencií.

PST má vynikajúcu teplotnú stabilitu (0.005Angstrom/°C), takže prakticky nie je potrebné pri teplotných zmenách preostrovať - stačí vložiť okulár, zaostriť a pozorovať. Pri výrobe teleskopov PST sa používa rovnaká technológia ako pri výkonnejších ďalekohľadoch z modelového radu SolarMax. PST sa dodáva s okulárom MA. K slnečným teleskopom z dielne Coronado sa na zmenu výsledného zväčšenia používajú špeciálne okuláre Cemax s ohniskami 12/18/25mm (voliteľné príslušenstvo) - bližšie informácie nájdete v sekcii príslušenstvo k slnečným teleskopom.
Bezpečnostné blokovanie >10^-5 od EUV/IR
Hmotnosť 2 kg
Ohnisková vzdialenosť 400 mm
Okulár / okuláre MA 12mm (1.25")
Priemer objektívu (mm) 40mm
Rozmery (mm) dĺžka 385mm
Statívový závit áno (dá sa pripevniť na štandardný fotostatív)
Svetelnosť f/10
Zväčšenie 33x
Šírka priepustného pásma <0.5 Angstrom
Teplotná stabilita 0.005 Angstrom/°C
Typ okulárovej hlavice 1.25"

Fotogalérie

© 2014 LOGITEX, s.r.o. Všetky práva vyhradené. | Ochrana osobných údajov | Právne informácie | Stránky generované publikačným systémom ac.web .